Omat projektit/bändit/musiikki
#1
Posted 21 February 2007 - 11:17 AM
Teetkö omia projekteja vai lauleletko tai soitteletko muuten vain itseksesi kotona?
Tuossa vuosien varrella on parikin kertaa ollut aihe omista yhtyeistä ja tuotoksista, sekä ihmiset mainostaneet erikseen töitään. Laitetaan se taas kokoon tänne. Kootaan tähän topicciin lankkulaisten omat tuotokset. Linkkiä kehiin ja eikun spekuloimaan. No, saa kehuakin jos siltä tuntuu.
Topicissa voi myös yrittää kuuluttaa soittajia/laulajia yhtyeisiinne tai projekteihinne.
But not anymore
#2
Posted 21 February 2007 - 11:47 AM
Elikäs soittelen kiippareita ja jodlaan taustoja melodista metallia kilkuttavassa bändissä nimeltään Far'n Beyond.
Bändi perustettiin 2001 ja itse liityin 2002 tammikuussa mukaan. Nykyään mennään jo täysin omalla materiaalilla, josta saa hyvän kuvan vaikkapa Mikseristä. (kolme kokonaista biisiä, kannattaa downloadata
Tyylillisesti taidetaan muistuttaa nykybändeistä eniten Leveragea (Torsti Spoof ko. bändistä miksasi ja masteroi nuo promobiisit) tai Brother firetribeä, eli aika kasarivaikutteista tuo matsku on, joskin soundien suhteen pyritään tietysti moderniin meininkiin. Mutta kuunnelkaa ja päätelkää itse. Ja palautettakin saa laittaa
//edit
Uusi basisti löytyi ja oli jo tuoreimman promomme äänityksissä mukana. Mikseriin tullee maistiaisia lähiviikkoina.
Edited by Simppa, 30 March 2007 - 05:50 AM.
- S1mppa @ #nightwish.fi @ ircnet -
Far'n Beyond
#3
Posted 23 February 2007 - 09:25 PM
Suurin ongelma on se, etten ole koskaan saanut ääntelylleni minkäänlaista todentuntuista kritiikkiä, vaan yleensä humalaista selkääntaputtelua ...
--Madri
#4
Posted 23 February 2007 - 11:36 PM
Ainejärjestöllä on myös näytelmäkerho, joka on vuosittain organisoinut eräänlaisen musikaalinäytelmäspektaakkelin. Soitin kyseisessä systeemissä viime vuonna ja niin on tarkoitus tehdä tänäkin keväänä.
#5
Guest_Gothelia_*
Posted 24 February 2007 - 12:14 AM
No, seriously, lauloin kuorossa lähes vuosikymmenen ja musiikkiluokilla vietin peruskouluni. Yhteenkään vakavaan projektiin en ole eksynyt, mutta rakastan laulamista aina tilaisuuden tullen. Olen myös soittanut sekä pianoa että klarinettia, ja pianoa tulee joskus kotona vieläkin kokeiltua.
Sävellän ja sanoitan myös hyvin alustavasti omia biisejä. Meaning, minun musiikinteoria-ymmärrykselläni ei mitään säveleepoksia nuottiviivoille taiteilla. Mutta silloin tällöin vain joku sävel pukkaa päähän, siihen syntyy tekstit ja avot. Eräs musikaalisesti hyvin lahjakas kaverini (nyt päättelemässä musiikkilukiota Kuopiossa), joka on monessakin pikkukokoonpanossa ollut mukana, heitti kerran puolivakavissaan että voisin joskus työstää materiaalia hänellekin esitettäväksi. Sitten hamaassa tulevaisuudessa, ehkä.
Eihän sitä koskaan tiedä, mihin elämä vie.
#6
Guest_MizWinter_*
Posted 24 February 2007 - 12:57 AM
Bändisoitosta on kokemusta hieman, kun lukiossa yhdellä rennolla musiikinkurssilla sävelsin synisti-kaverini kanssa sellaisen fiilistely-utu-progebiisin. Musiikinryhmä tykkäsi siitä, ja musiikinopettaja pyysi meitä esittämään kappaleen vielä toiseen kertaan (kun muut esittivät omansa vain kerran) ja pisti meidät sitten oikein esittämään sen jossain koulun juhlassa. Se oli luultavasti elämäni paras hetki, kun biisin loputtua yleisö oli hetken hiiren hiljaa ja alkoi sitten räjähdyksenomaisesti taputtaa.
Noiden muutaminen muiden musakaverinkin kanssa on tullut hieman jamiteltua, mutta siitä ei koskaan meinaa tulla oikein mitään, koska he käyvät keskenään samaa musiikkiopistoa, heillä on oma bändi, ja heidän musiikillinen yhteisymmärryksensä on aivan eri sfääreissä kuin minun. Soinnuttelu -ja sooloilutaito on mulla onneksi hieman kohentunut, ja alan pysyä jo jotenkuten rallissa mukana
Kiteytettynä, mua voisi musiikilliseti luonnehtia tällaiseksi nuotiotrubaduuriksi, joka tietää joitain hevi/rock-juttuja myös sähkökitaralla.
Edited by MizWinter, 24 February 2007 - 01:02 AM.
#7
Guest_Lede_*
Posted 24 February 2007 - 08:59 AM
Bändejä on tällä hetkellä pari, toisessa soitamme power/proge metallia, toisessa kaikkea humpasta suomirockiin.
#8
Posted 24 February 2007 - 11:01 AM
Viimeiset 4,5 vuotta olen käynyt laulutunneilla ja harjoittelen kotona vähintään pari tuntia päivässä. Laulan myös bändissä.
Esiintymiskokemusta on kertynyt mukavasti vuosien aikana, sekä kuoron kanssa, että yksin. Kuoron kanssa esiinnnyttiin monissa tapahtumissa, "suurin" esiintyminen oli eräillä festareilla 12 000 ihmiselle. Yksin olen esiintynyt erilaisissa konserteissa ja juhlissa, sekä koulun tapahtumissa.
Pianoa olen soittanut 11,5 vuotta, tosin tunnit lopetin tuossa keväällä, kun keskityn tuohon laulamiseen enemmän. Omaksi iloksi soittelen pianoa kyllä usein.
Omia biisejäkin tulee tehtyä, bändin kanssa niitä ollaan treenailtu jonkun verran.
Selloa ja viulua ja olis hieno osata soittaa, mutta ei vaan aika riitä.
Edited by Heviprinsessa, 24 February 2007 - 11:05 AM.
If only you can open up your mind and see
Your world is everything you ever dreamed of
If only you can open up your mind and see.
#10
Posted 03 March 2007 - 11:01 PM
Laulua opiskelen tällä hetkellä, ihan perusasteella tosin. Klassinen laulanta ei taida olla täysin minun juttuni, mutta kullanarvoista opetusta tunneilta olen saanut... Lisäksi soitan selloa. Tunneilla en tosin ole käynyt enää vuoteen, mutta soitan kuitenkin usein.
Pianon ja koskettimien suhteen olen itseoppinut (teoriaopinnoista on tosin ollut tässä suhteessa hyötyä). Näillä teen pääsääntöisesti omat biisini. Tyyli menee missä milloinkin..
Bändissä en ole koskaan soittanut. Ei ole kyllä koskaan tullut tilaisuuttakaan. Olen tällainen yksinpuurtaja, taidan pelätä kritiikkiä liikaa.
Edited by tundra, 03 March 2007 - 11:02 PM.
#11
Guest_salmiakki_*
Posted 24 March 2007 - 11:04 AM
Syntikan ostin viime kesänä, ja aloin itseopiskella soittoa. Osaan soittaa sointuja, ja korvakuulo on sen verran hyvä, että osaan soittaa melkein mitä vain melodiaa... Jotain omia tilutuksiakin olen kehitellyt, jotka on omasta mielestä ihan kivoja, mutta eivät tosin ole kovin heavyä. Ehkä lähempänä jotain rokkia, mutta oikeastaan eipä sitä nyt välttämättä osaa sanoa, minkä kategorian musiikkia on, jos soittaa pelkällä synalla... Niistähän saisi vaikka mitä. *Höpöti höpöti*
Tunneille ois tosi kiva mennä. Sekä soitto- että laulutunneille. Mutta aika ja rahat ei välttämättä riitä.
#12
Guest_OceanMaiden_*
Posted 05 April 2007 - 11:20 AM
Tällä hetkellä ei ole projekteja menossa...
#14
Guest_Tuhannen markan seteli_*
Posted 18 June 2007 - 02:44 AM
#15
Guest_Minerva_*
Posted 18 June 2007 - 03:23 PM
Bänditoimintaakin on tullut harastettua enemmän tai vähemmän mukavissa kokoonpanoissa, mutta koskaan se ei ole tuntunut oikein kivalta. En kai sitten koskaan ole sopeutunut täysin porukkaan.
Laulaminen lienee minulla se juttu, missä olen suhteellisen lahjakas. Voisin ihan rehellisesti sanoa, että se on melkein ainoa asia, missä olen hyvä, vaikken sitä aina itselleni pysty tunnustamaankaan, vaikka olen saanut kehuja melkein minulle tuntemattomiltakin ihmisiltä.
Mutta joo, siihen projektiin sitten vissiin.
Olen kolmisen vuotta väsäillyt omia biisejä. Jossain vaiheessa toivoin kovasti saavani oman bändin, sillä musiikki oli suhteellisen raskasta, eikä todellakaan toiminut vain kitaralla. Kuitenkin tässä vähitellelen laulu ja akustisen kitaran soitto on alkanut tuntua eniten siltä omalta jutulta, enkä ole pahemmin enää bändiä kaipaillutkaan, vaan tahtonut mieluummin tehdä kaiken ihan itse. Perusteluna siihen on kai ollut se, että haluan tehdä aivan omaa juttuani. Tällä hetkellä työstämääni materiaalia voisi kai kutsua lähinnä jonkinsorttiseksi pop-rockiksi, muttei sekään anna välttämättä aivan oikeaa kuvaa. Kunhan joskus tulevaissudessa saan MySpace-sivut tai muut sentapaiset, niin pistän kyllä tänne linkkiä.
Edited by Minerva, 18 June 2007 - 03:25 PM.
#16
Guest_Hewi_*
Posted 04 July 2007 - 07:15 PM
Perinteistä Heavy Metallia, eipä sen kummempia. Soundit noissa nykyisissä nauhoituksissa vähän kököt rumpujen kohalta ja laulukin heitteleepi vähän liikaa, mutta kyllä se siitä. Kuunnelkaa vaikka Regenesis, Faith in Man ja Peacemaker niin saa aika hyvän kuvan millasta musiikkia myö soitetaan. Tulevissa biiseissä vieläkin enemmän thrash vaikutteita.
#18
Guest_Marikken_*
Posted 20 July 2007 - 06:44 AM
Etsin nyt bändin jäseniä, mutta biisit alkaa olla valmiina.
eka virallinen single julkaistu tänään, käykääs kurkkaan:
www.myspace.com/marrevoice
Taustat laulaa iki-ihana Amorphiksen Tomi Joutsen
#19
Guest_Dreamfinder_*
Posted 20 July 2007 - 08:15 AM
Tyylisuuntana on Summoning, Bal-Sagoth, Nightwish -henkinen, kosketinvetoinen fiilistelyn ja mahtipontisuuden välimaastoon sijoittuva kama. Netissä ei tällä hetkellä ole sampleja jaossa, mutta katsotaan mitä syksy tuo tullessaan.
#21
Guest_villeyk_*
Posted 20 July 2007 - 02:16 PM
Ei, mutta onneks oli suhteita, sponsoreita tukena ja ihmiset, jotka olivat sen verran innostuneita tekemään, että uhrasivat omaakin aikaansa nauhoittamiseen. Eli suhteessa tuli melko halvaksikin.Täydellinen tuotanto ja äänenlaatu, ei tuollaisesta voi kotivermeillä edes uneksia. Ei tainnut olla studiolla pyörähtäminen ihan ilmaista?
-Ville
#22
Guest_Tuhannen markan seteli_*
Posted 11 August 2007 - 02:43 PM
#23
Guest_Savior_*
Posted 15 August 2007 - 09:33 PM
War machinery
Rässin tapaista juttua. Discographystä pääsee yhden biisin kuuntelemaan.
No enpä päässy ees puolikasta.
Edited by Savior, 26 February 2008 - 06:13 PM.
#24
Guest_Saradas_*
Posted 02 September 2007 - 09:56 AM
Pianoa on tullu soitettua semmoset.. neljä vuotta. Aika vähänhän se kyllä tosissaan on, mutta kyllä niitä nightwishin kappaleita tulee vedettyä
#25
Guest_hatebreeder_*
Posted 02 September 2007 - 07:07 PM
Moi.
Oon Ville ja soitan emoa.
-Ville
Mukavan kuuloista, laulajalla hieno ääni.. Soundit ja tuotanto ovat tosiaan loistavasti kohallaan! Mulla tuli välillä Wolverine mieleen noista myspacen kappaleista jostain syystä.. ei ollenkaan huono asia.
Itse olen saanut juuri valmiiks Random Mulletin kanssa uuden demolevykkeen, pari vuotta sitä tulikin väännettyä. Koskettimia soittelen ite, on tullut soiteltua reilut kymmenen vuotta. Bändimme tyyli on enimmälti progemetallia mutta löytyy ihan laidasta laitaan vaikutteita.
Kaikki levyn biisit löytyy väliaikaisilta kotisivuilta www.RANDOMMULLET.com
Ja jos ei sivuille asti jaksa raahautua niin tuossapa suoraa llinkkiä yhteen biiseistä Random Mullet - Infection










